مسابقه WOW چیست؟

WOW از زمانی که در سال 1987 تأسیس شد، دنیای هنر و طراحی را در آغوش گرفت و یک مسابقه بین‌المللی را اجرا کرد که هر ساله با اجرای تئاتری دیدنی به اوج خود می‌رسد. نمایش هیجان انگیز WOW یک جشن بصری برای مخاطبان و فرصتی برای طراحان است تا در صحنه جهانی شناخته شوند و تجلیل شوند.

WOW فرصتی برای بیان نوآوری، اصالت و به جلو بردن مرزهای خلاقیت ارائه می دهد. این تصویر آخرین مرحله مسابقه را نشان می‌دهد، که لباس‌های فینالیست‌ها لحظه به لحظه درخشش خود را در مقابل بیش از 60000 نفر به دست می‌آورند.

WOW از طراحان و سازندگان از سرتاسر جهان دعوت می‌کند تا به چالش کشیدن فرم‌های عادی و  معمولی، خلق غیرقابل تصور، سرپیچی از انتظارات خلاقانه و مجذوب کردن جهان با لباس‌هایی خارق‌العاده خلق کنند.

برای بیش از 35 سال، آثار هنری فوق‌العاده فینالیست‌ها در نمایشگاه سالانه تماشایی WOW که در Te Whanganui-a-Tara – ولینگتون، نیوزیلند – برگزار می‌شود، زنده شده‌اند و بیش از 60.000 مخاطب را به خود جلب کرده است.

"طراحان اغلب یک ارزش مشترک دارند - میل به عبور از محدودیت های تخیل و رسانه"

چه کسانی می تواند وارد WOW شود؟

مسابقه WOW برای همه افراد بالای 18 سال، از هر نقطه از جهان آزاد است. افراد یا تیم های متشکل از دو یا سه طراح مجاز هستند در این رویداد شرکت کنند.
اصول اساسی مسابقه WOW این اصل است که هر کسی می تواند شرکت کند و هر کسی می تواند برنده شود. فینالیست‌های مسابقه از طریق یک فرآیند داوری بسته مشخص می‌شوند که در آن نام اثر و منلع الهام‌بخشی لباس به داوران ارائه می‌شود؛ و جزئیات طراح و تجربه پیش‌زمینه فاش نمی‌شود، و اجازه می‌دهد اثر صرفاً براساس شایستگی خود در نظر گرفته شود.

بخش‌های مسابقه 2024

هر سال شش موضوع بخش یا “جهان” وجود دارد که طراحان هنگام ورود به مسابقه WOW از آنها الهام می گیرند. این مضوعات شامل سه بخش تکراری است که سالانه بصورت ثابت برگزار می شود و عبارتند از. Aotearoa، Avant-garde و Open، به علاوه سه موضوع منحصر به فرد که هر سال اعلام می شود.

موضوعات مسابقه 2024 به شرح زیر می‌باشند:

AOTEAROA

نیوزلند کشوری با طیف وسیعی از مردم چندفرهنگی است که با هم در سرزمینی قدرتمند و مقدس زندگی می کنند.

مکانی که پر جنب و جوش، نفس گیر، زیبا و نوآور است. از فرهنگ، تاریخ، مناظر، حیات وحش بومی، گیاهان و جانوران Aotearoa الهام بگیرید. مانای Aotearoa (قدرت معنوی)، mahi (کار سخت)، manaakitanga (احترام و استقبال) و whakakata (طنز) را کاوش کنید.

ارتباط خود را با Aotearoa از طریق یک اثر متمایز و معنادار از هنر پوشیدنی منعکس کنید.

آوانگارد

مفهوم مد را در نظر بگیرید و محدودیت ها را کنار بگذارید. دنیایی را کاوش کنید که تجربی، رادیکال و غیرمتعارف است. یک اثر هنری خلق کنید که آینده نگر، غیر متعارف باشد و اشکال جدیدی از ساختار و طراحی را بررسی کند.

بخش آزاد

دنیایی بدون مرز موضوعی. به شما آزادی کاوش و ایجاد طرح خود را می دهد. تنها محدودیت تخیل شماست.

کنجکاوی‌های دیوانه کارناوال موجودات

شخصیت های عجیب و غریب و سورئال در دنیایی بدون زمان با هم ملاقات می کنند. بُعدی که رویاها و کابوس ها جان می گیرند. از عجیب تا زیبا و مرموز تا گروتسک.

لباسی بسازید که از مرزهای هنر پوشیدنی عبور کند.

دنیای طبیعی

در طول زمان هنرمندان از طبیعت به عنوان موزه یا انگیزه خلقت الهام گرفته اند. وارد این دنیای عظیم و دیدنی و تنوع بی‌نهایت شگفتی و الهام آن شوید. از دنیای کوچک حشرات گرفته تا مناظر گیاهی و جانوری و ساختارهای زمین شناسی.

عناصر باد، هوا، آب، خاک یا آتش را مهار کنید تا یک اثر هنری پوشیدنی ایجاد کنید که شگفتی های طبیعت را در بر می گیرد.

انتزاع هندسی

در این جهان اشکال هندسی ایجاد شده از رابطه بین خطوط، زوایا و سطوحی مانند مستطیل، دایره، مربع یا مثلث وجود دارد.

همچنین می‌تواند با هنر نور و با استفاده دقیق از الگو و رنگ در تضاد، که توهم حرکت را ایجاد می‌کند و باعث چشمک زدن و لرزش الگوها، تورم و تاب برداشتن تصاویر پنهان می‌شود.

یک اثر هنری پوشیدنی بسازید که از انتزاع هندسی یا هنر نوری استفاده کند یا این دو را ترکیب کند.

جوایز

جایزه عالی WOW

معتبرترین جایزه از تمام جوایز؛ به طراحی داده می شود که داوران آن را در مجموع استثنایی ترین می دانند.

نفر برنده:   30.000 دلار نیوزلند
نفر دوم:   15.000 دلار نیوزلند

جایزه DAME SUZIE MONCRIEFF

توسط  Dame Suzie Moncrieff بنیانگذار   WOW ، به عنوان لباسی که مظهر روح WOW است انتخاب شده است.

نفر بنده:     6.000 دلار نیوزلند

جوایز بخش‌ها

نفر برنده:     6.000 دلار نیوزلند
نفر دوم:       3.000 دلار نیوزلند
نفر سوم:      1.500 دلار نیوزلند

جایزه شرکت کنندگان برای اولین بار

این جایزه خلاقیت و اصالت یک ورودی ارسال شده توسط یک شرکت کننده برای اولین بار را به رسمیت می شناسد. برای واجد شرایط شدن برای جایزه اولین بار، همه اعضای یک تیم طراحی باید برای اولین بار شرکت کنند.

نفر برنده:      5.000 دلار نیوزلند

جایزه نوآوری دانشجویی

این جایزه ورودی ارسال شده توسط یک دانشجوی فعلی یا فارغ التحصیل جدید را به رسمیت می شناسد. برای واجد شرایط بودن برای جایزه نوآوری دانشجویی، همه اعضای یک تیم طراحی باید دانشجویان دوره سوم باشند یا ظرف 12 ماه قبل از ورود فارغ التحصیل شده باشند.

نفر بنده:      5.000 دلار نیوزلند

جایزه نوآوری در تحول

این جایزه ورودی هایی را به رسمیت می شناسد که با استفاده از عنصر غافلگیری، ترس را القا می کند. این امر ممکن است از طریق دگرگونی، طراحی نوآورانه، عناصر اجرایی یا با استفاده از فناوری به دست آید.

نفر برنده:      5.000 دلار نیوزلند

جایزه پایداری

این جایزه به طراحانی می پردازد که لباسی را بسازد که یکی از معیارهای زیر را برآورده کند:

Upcycled: لباسی که با استفاده حداکثری از مواد دور ریخته شده طراحی شده است. ساخته شده از حداقل 85٪ مواد پس از مصرف و/یا پس از صنعتی شدن مجدد.
Circular: لباسی که با در نظر گرفتن ارزش پایان عمر آن طراحی شده است. ساخته شده از حداقل 85٪ موادی که می توان به راحتی در پایان عمر لباس جدا کرد و به راحتی بازیافت و/یا کمپوست کرد.

نفر برنده:      5.000 دلار نیوزلند

جایزه طراحی نیوزلند

قدردانی از خلاقیت و برتری طراحان نیوزیلندی. برای جایزه طراحی نیوزلند، همه اعضای یک تیم طراحی باید شهروند یا مقیم دائم نیوزلند باشند.

نفر بنده:     5.000 دلار

جایزه بین المللی طراحی

با قدردانی از خلاقیت و برتری طراحان بین المللی، جایزه ای به مبلغ 5000 دلار نیوزیلند به بهترین طراحی بین المللی از هر یک از مناطق زیر تعلق می گیرد:

انگلستان و اروپا، آمریکا، آسیا و استرالیا و اقیانوسیه.

برای واجد شرایط بودن برای جوایز طراحی بین المللی، همه اعضای یک تیم طراحی باید شهروند یا ساکنان دائمی همان منطقه باشند.

علاوه بر این، یک برنده بین‌المللی کلی انتخاب می‌شود و 6000 دلار نیوزیلند به اضافه یک جایزه سفر تا سقف 4000 دلار نیوزیلند دریافت می‌کند.

جایزه حمایت از طراح WOW 

این جایزه برای حمایت از یک طراح از طریق یک فرصت توسعه حرفه ای مربوط به زمینه انتخابی آنها از فعالیت خلاق ایجاد شده است. این جایزه در حال حاضر برای فینالیست های مسابقه 2023 باز است.

WOW برنده جایزه را بر اساس برنامه ای انتخاب می کند که اهداف خلاقانه یا فنی طراحان را مشخص می کند و فرصتی عالی برای پیگیری توسعه حرفه ای از طریق آموزش، آموزش، تجربه، مربیگری یا کارآموزی ارائه می دهد.

نفر بنده:     7.500 دلار نیوزلند

 

جایزه انتخاب مردم

برنده این جایزه توسط مخاطبان نمایش از طریق سیستم رای گیری آنلاین انتخاب می شود. جایزه انتخاب مردم، که توسط STUFF برای شما آورده شده است، پس از پایان فصل نمایش اعلام می شود.

نفر برنده:     2.500 دلار نیوزلند

 

شرایط مسابقه

شرایط اولیه ورود به مسابقه

 • طراحان باید با نام خود وارد شوند و نه به عنوان یک گروه یا یک مجموعه تجاری.
 • تیم های طراحی نمی توانند بیش از سه طراح باشند.
 • شرکت کنندگان باید در زمان ورود 18 سال یا بیشتر سن داشته باشند.
 • هیچ علامت تجاری، آرم یا نام تجاری را نمی توان در ورودی استفاده کرد.

فرآیند ورود به مسابقه

 • ثبت نام باید در www.worldofwearableart.com و به زبان انگلیسی باشد. (لینک ثبت‌نام)
 • لباس فیزیکی ارسالی باید با تصاویر موجود در ثبت آنلاین یکسان باشد.
 • همه شرکت کنندگان باید مرحله 2 (پیش انتخاب) فرآیند ورود را تکمیل کنند.
 • طراحان مسئول تمام هزینه های حمل و نقل پوشاک خود به نلسون، نیوزلند و بالعکس هستند، مگر اینکه از گزینه حمل و نقل تحت حمایت Mainfreight استفاده کنند.
 • لباس ها با همان روشی که WOW لباس را دریافت کرده به طراح بازگردانده می شود.
 • بیمه لباس به عهده طراح است.
 • طراح باید اطمینان حاصل کند که هرگونه ماده بیولوژیکی به درستی اعلام شده و شرایط لازم برای ورود به نیوزیلند را برآورده می کند.
 • طراحان باید اطمینان حاصل کنند که هر ورودی با استفاده از محصولات حیوانی یا گیاهی با کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در خطر انقراض (CITES) مطابقت دارد.

ایمنی پوشاک

 • لباس باید برای پوشیدن و اجرای یک مدل ایمن باشد.
 • مدل‌ها باید بتوانند هنگام پوشیدن لباس روی صحنه، واضح ببینند و به راحتی نفس بکشند.
 • وزن لباس باید به طور مساوی روی بدن توزیع شود و برای اجرا راحت باشد.
 • WOW اجزای زیر را به دلایل ایمنی نمی پذیرد: رکاب‌ها، کیت‌های غلتکی یا تیغه‌های غلتکی، هر گونه مواد سخت با لبه‌های خام و بدون محافظ مانند. شیشه، سرامیک، پلاستیک، فلز.

اجزای ورودی

 • همه ورودی ها (پوشش‌های طراحی شده) باید پوشیدنی باشند، یعنی بتوانند روی بدن انسان پوشیده شوند.
 • لباس ها باید به اندازه کافی قوی باشند تا در برابر حمل و نقل، حرکات رقص بالقوه قوی و بیش از 30 بار پوشیدن مقاومت کنند.
 • از مواد فاسد شدنی استفاده نکنید، مگر اینکه به درستی فرآیند فاسد شدنشان مهار شوند، از جمله محصولات حیوانی، محصولات گیاهی و غذا. اجزای ارسال شده با استفاده از مواد آلی که ممکن است متلاشی شوند، پذیرفته نمی شوند.

محدودیت قد و عرض لباس

 • هنگامی که یک مدل پوشیده می شود، لباس باید به راحتی بتواند از طریق یک سطح شیب دار 12 درجه به عرض 1.5 متر وارد صحنه و از آن خارج شود.
 • پس از روی صحنه، اندازه لباس ممکن است گسترش یابد یا بزرگ شود (تا 3 متر طول یا عرض) اما باید بتواند مطابق با محدودیت های اندازه ورود و خروج مشخص شده در بالا، صحنه را جمع کند و از آن خارج شود.

مالکیت و مسئولیت پوشاک

 • طراح مالکیت هر لباس ارائه شده به WOW را حفظ می کند (به جز در مورد خرید لباس توسط WOW).
 • WOW مسئول حفاظت از لباس از لحظه دریافت آن است.
 • WOW هیچ مسئولیتی در قبال خسارت یا ضرر ناشی از رویدادهای خارج از کنترل منطقی خود نخواهد داشت.

پوشاک به دست آمده و نگهداری شده توسط WOW

 • WOW ممکن است انتخاب کند که لباس برنده جایزه برتر WOW، نفر دوم جایزه برتر WOW و همه بخش ها و سایر برندگان جوایز را به عنوان بخشی از پول جایزه از طراحان خریداری کند.
 • در صورتی که لباس طراح برای نمایشگاه WOW انتخاب شود، طراح این حق را به WOW می دهد که لباس را تا 18 ماه پس از فصل نمایش برای استفاده در تبلیغ WOW حفظ کند.
 • هر طراح اولین گزینه برای خرید هر لباسی را برای گنجاندن در مجموعه تاریخی WOW به WOW می دهد.

بازگشت پوشاک

 • آثاری که به‌عنوان فینالیست انتخاب نشده‌اند، به همان روشی که به WOW ارسال شده‌اند، بین اکتبر تا نوامبر هر سال، به طراحان بازگردانده می‌شوند.
 • ورودی‌های نهایی به همان شیوه‌ای که به WOW   ارسال شده‌اند، بین ژانویه تا آوریل، به استثنای لباس‌هایی که WOW حفظ کرده است، به طراحان بازگردانده می‌شود.
 • با شرکت‌های فینالیست بین‌المللی (که با هزینه خود ارسال کرده‌اند) مستقیماً تا پایان ژانویه (تقریبا) هر سال تماس گرفته می‌شود تا پرداخت برای بازگشت لباس‌ها ترتیب داده شود.

اصالت اثر

 • این یک الزام است که لباس یک طراح یک خلقت اصلی باشد و باید با دستورالعمل‌های کپی رایت و علامت تجاری مطابقت داشته باشد (نقض یا رد صلاحیت طراح از جوایز WOW و/یا لغو هر گونه جوایز یا جوایزی که ممکن است اعطا شده باشد یا در مورد لباس داده شده است).

تاریخ‌های مهم

عنوان

تاریخ

باز شدن مسابقه

16 اکتبر 2023

بسته شدن مسابقه

26 فوریه 2024

انتخاب اولیه طرح‌ها

5 مارس 2024

آخرین مهلت ارسال فیزیکی طرح‌ها

8 الی 15 آوریل 2024

* برای اطلاع از جزئیات تاریخ‌های مهم می‌توانید به   اینجا   مراجعه کنید

* برای اطلاع از نحوه بسته بندی و ارسال طرح‌های خود می‌توانید به   اینجا   و همچنین اینجا مراجعه کنید