درباره مهرازی

مدرسه هنر و معماری مهرازی از سال 1385 آغاز بکار کرد و اکنون پس از 12 سال فعالیت مستمر توانست بعنوان اولین "مدرسه هنر و معماری" در ایران به شماره ثبت 35286 مجوز نهایی را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کند. (شماره مجوز: 5635)

 

تماس با ما

تلفن  (خط ويژه)  
86 59 86 22 - 021
81 59 86 22 - 021
 
ايميل: info@mehrazi.ir 

آدرس: 
تهران. خیابان شریعتی. بالاتر از سیدخندان. کوچه خیرمندی. پلاک ۲۸. واحد ۱

 

کانالهای سودمند تلگرام

جستجو

درباره فاز 2 معماری

به روز رسانی در شنبه ۱۳۹۷/۲/۲۲
بازدید: 205159 بار

نقشه‌های فاز دو ساختمان 

نقشه‌های فاز یک ساختمان فاقد دقت و اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان است . برای مثال ، در آن نوع فونداسیون‌ها ، ابعاد ستون‌ها ، مسیر لوله‌ها ، جنس دیوارها ، مصالح کف سازی ، جنس و جزئیات درها و پنجره‌ها ، محل استقرار لامپ‌ها و … مشخص نیستند . به همین دلیل ، برای اجرای هر ساختمان با استفاده از نقشه‌های فاز یک ، نقشه‌های اجرایی ( فاز دو ) آن را تهیه می‌کنند .نقشه‌های فاز دو ساختمان شامل موارد زیر است :

۱  نقشه‌های فاز دو معماری : که از سوی مهندس معمار تهیه می‌شود و شامل مشخصات مصالح و جزئیات اجرایی قسمت‌های مختلف ساختمان است .

۲  نقشه‌های فاز دو سازه : که از سوی مهندس محاسب تهیه می‌شود ومشخصات فونداسیون ها، ستون‌ها ، تیرها و پوشش سقف‌ها را معرفی می‌کند .

۳  نقشه‌های تأسیسات مکانیکی : که از سوی مهندس مکانیک تهیه می‌شود و سیستم آب رسانی ، دفع فاضلاب ، نحوه ی گرمایش و سرمایش را معرفی می‌کند .

نقشه‌های تأسیسات الکتریکی : توسط مهندس برق تهیه می‌شود و سیستم روشنایی، کلید و پریز و تلفن ساختمان را معرفی می‌کند .

دوره‌های آموزشی فاز 2 معماری

مجموعه ی نقشه‌های فوق ، زیر نظر مهندس معمار کنترل و هماهنگ می‌شود و مجموعأ به عنوان نقشه‌های اجرایی ساختمان مورد برنامه ریزان و مجریان پروژه قرار می‌گیرد .


مراحل اولیه نقشه کشی فاز۲ معماری (به نقل از شید)
(برای شروع نقشه کشی فاز۲ ) باید بدانیم که مرحله ی اول برای طراحی یک بنا این است که سایت پلان و پلان موقعیتش را داشته باشیم.
مرحله ی بعدی این است که درباره ی اقلیم و استانداردها و ضوابطی که مورد نیازمان خواهد بود مطالعات را انجام دهیم.

در مرحله ی سوم بر اساس نتایجی که از مطالعات و تحلیل سایت عایدمان شد شروع به طراحی نقشه های فاز یک یعنی همان پلان و نما و برش و لند اسکیپ می کنیم.
بعد از این که تمامی این نقشه های فاز یک تایید نهایی را گرفت وارد مرحله ی نهایی که طراحی نقشه های اجرایی است می شویم که شامل پلان کف سازی و پلان بام و پلان محوطه سازی و تیپ بندی درو پنجره و … می باشد.
اولین کار این است که باید پلان فاز یک را به پلان نقشه کشی فاز۲ تبدیل کنیم.

چقدر برای آموزش فاز 2 معماری زمان لازم است؟

مرحله دوم 
برای این کار همه ی آکس های معماری و سازه را مطابقت می دهیم و ستون های سازه را روی نقشه های معماری انتقال می دهیم و بعد دیوارهایی که با ستون گذاری ها تناقض دارند را جا به جا می کنیم.
در مرحله ی بعد با توجه به جدول نازک کاری- نازک کاری در پلان شروع می شود و هرچه جزئی تر باشد بهتر است.
بعد از این درب ها و پنجره ها را با دیتیل هایشان دقیقا” در همان محل هایی که برایشان در نظر گرفتیم جاگذاری می کنیم و بعد کد ارتفاعی ها و OKB پنجره ها و … که در نقشه وجودشان الزامی است را تکمیل می کنیم.

هزینه لازم برای آموزش فاز 2 معماری چقدر است؟

مرحله سوم
آخرین مرحله هم اندازه گذاری است که در برش ها و دیتیل ها اجباری می باشد.
یکی از مراحل مهم در نقشه کشی فاز۲ جدول نازک کاری است که کاملا” به تعداد فضاهای موجود بستگی دارد و به جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی در متره و براورد پروژه کمک شایانی خواهد کرد.
این جدول دارای بخش هایی مثل مشخصه است که دارای شماره می باشد و برای معرفی فضاها در پلان کاربرد دارد. از دیگر بخش های آن می توان به بخش شرح فضاها و بخش اجزای تشکیل دهنده هر قسمت از ساختمان اشاره کرد.

نکات تکمیلی
یکی از اجزای دیگر نقشه کشی فاز۲ نما یا ELEVATION استو هم چنین برش یا SECTION که درواقع طی یک سری مراحل مقاطع فاز یک را به فاز دو تبدیل می کنیم.
بعد از رسم مقطع در نقشه کشی فاز۲ باید قسمت های با جزییات بیشتر را بزرگنمایی کنیم که به آن WALLSECTION می گوییم و شامل دیتیل ها و مصالح به کار رفته و … می شود.
مرحله ی دیگر از نقشه کشی فاز۲ بزرگنمایی یک سری قسمت های با دیتیل های خاص از روی پلان که تقریبا” شبیه به مرحله ی قبلی است.
یکی دیگر از اجرای نقشه کشی فاز۲ پلان بام می باشد که در آن محل آبروها و شیب مشخص می شود.
راجع به پلان کف سازی هم باید بگویم که لازم است به تعداد طبقات تهیه شود و هدفش هم نشان دادن جزییات کف سازی ها مثل متریال و رنگ و طراحی و… در پلان می باشد .
می رسیم به نقشه کشی فاز۲ پلان محوطه یا همان LANDSCAPE که شبیه به فاز دو کف سازی است البته اکثر پلان های محوطه در زمین های دارای ناهمواری اجرا می شود که با تهیه ی نقشه های توپوگرافی امکان پذیرمی شود.

سرفصل‌های آموزشی فاز 2 معماری چیست؟

مرحله آخر
در مرحله ی آخر نقشه کشی فاز۲ دستگاه پله قراردارد که برای انتقالش دقیقا” خط برش معماری را که از پله می گذرد روی پلان سازه انتقال می دهیم بعد نوبت به کف سازی و زیر سازی و بعد از آن نوبت به مصالح دیوارها می رسد در مرحله ی بعدی بعد از جزئیات زیر سازی دستگاه پله نوبت به نرده پله می رسد و مرحله ی بعدی هم هاشور زدن مصالح و اندازه گذاری و … می باشد. در نهایت کل کار را چک می کنیم تا اشتباهات به حداقل برسد .

 


تمامی حقوق برای مدرسه هنر معماری مهرازی محفوظ می‌باشد

©  2017  MEHRAZI  School of Art and Architecture

 

 

 

آدرس:

تهران. خیابان شریعتی. بالاتر از سیدخندان. کوچه خیرمندی. پلاک ۲۸. واحد ۱

 

  Email: info [at] mehrazi.ir

 

تلفن تماس

22865981 (021)

22865986 (021)

طراحی وب و هاست توسط شرکت فن آوری اطلاعات نگاه